Description
- Support up to 1.1″ camera sensors
- High reslution for 20MP camera in full view,matching 2.4?m pixel size
- Ultra low distortion, TV distortion less than 0.1%
- Stable sharpness quality when temperature varies from -20?~50?
Dimensions

í

Moroccan| Series | MT-X Series |
| Model | MT5028X |
| Focal Length | 50 mm |
| Aperture | F2.8 – 16 |
| Image Sensor Size | ?17.6 mm(1.1″) |
| Focus Range | 0.25 m to infinite |
| Optical Distortion | 0.17% |
| TV Distortion | 0.07% |
| Field of View | 20°×16.2°×11.9°(17.6 mm×14.08 mm×10.56 mm) |
| Relative Illumination | 92% (F2.8); 98% (F4.0) |
| CRA?Chief Ray Angle) | 8.65° |
| Spectral Range | 436 nm?656 nm |
| Spectral Transmission | T?85% |
| Camera Mount | C – Mount |
| Filter Thread | M35.5×P0.5 |
| Focus Control | Manual |
| Iris Control | Manual |
| Product Dimensions | 44.7 mm×?39 mm |
| Net Weight | 117 g |
| Operating Temperature | -10°C ?+50°C |

| Field of view | 20°x16.2°x11.9°(17.6 mmx14.08 mmx10.56 mm) |
|---|---|
| Focus control | Manual |
| Cra (chief ray angle) | 8.65° |
| Focal length (mm) | 50 |
| Lens mount | C-mount |
| Sensor size | 1.1" |