Description
- Support up to 1.1″ camera sensors
- 7 models, focal length covering from 6mm to 50mm
- High resolution for 12MP camera in full of view
- Low distorion?
- Stable sharpness quality when temperature varies from -10?~50??
í

Moroccan
| Series | MH-X Series |
| Model | MH0618X |
| Focal Length | 6 mm |
| Aperture | F1.8 – 16 |
| Image Sensor Size | ?16 mm(1″) |
| Focus Range | 0.1 m to infinite |
| Optical Distortion | 2.3% |
| Field of View | 107.5°×95.1°×78.4°(16 mm×12.44 mm×9.83 mm) |
| Relative Illumination | 36% (F2.8); 40% (F4.0) |
| Spectral Range | 436 nm?656 nm |
| Spectral Transmission | T?85% |
| Camera Mount | C – Mount |
| Filter Thread | No |
| Focus Control | Manual |
| Iris Control | Manual |
| Product Dimensions | 77.8 mm×?66 mm |
| Operating Temperature | -10°C ?+50°C |
| Field of view | 107.5°x95.1°x78.4°(16 mmx12.44 mmx9.83 mm) |
|---|---|
| Focus control | Manual |
| Focal length (mm) | 6 |
| Lens mount | C-mount |
| Sensor size | 1" |