Description
- Low distorion?
- Support up to 1.1″ camera sensors
- 7 models, focal length covering from 6mm to 50mm
- High resolution for 12MP camera in full of view
- Stable sharpness quality when temperature varies from -10?~50??
Dimensions

í

Moroccan| Series | MH-X Series |
| Model | MH3528X |
| Focal Length | 35 mm |
| Aperture | F2.8 – 16 |
| Image Sensor Size | ?17.6 mm(1.1″) |
| Focus Range | 0.2 m to infinite |
| Optical Distortion | -0.21% |
| TV Distortion | -0.02% |
| Field of View | 26.7°×21.4°×15.9° (17.6 mm×14.08 mm×10.56 mm) |
| Relative Illumination | 80% (F2.8); 90% (F4.0) |
| CRA?Chief Ray Angle) | 7.1° |
| Spectral Range | 436 nm?656 nm |
| Spectral Transmission | T?85% |
| Camera Mount | C – Mount |
| Filter Thread | M35.5×P0.5 |
| Focus Control | Manual |
| Iris Control | Manual |
| Product Dimensions | 43.96 mm×?38.6 mm |
| Net Weight | 136 g |
| Operating Temperature | -10°C ?+50°C |

| Field of view | 26.7°x21.4°x15.9° (17.6 mmx14.08 mmx10.56 mm) |
|---|---|
| Focus control | Manual |
| Cra (chief ray angle) | 7.1° |
| Focal length (mm) | 35 |
| Lens mount | C-mount |
| Sensor size | 1.1" |