Description
- Support up to 4/3″ camera sensors
- 6 models, focal length covering from 8.5mm to 50mm
- High resolution for 10MP camera in full of view
- Low distorion?F2.0 large circle?
- Stable sharpness quality when temperature varies from -20?~50??
í

Moroccan| Series | MH-K Series |
| Model | MH08528K |
| Focal Length | 8.5mm |
| Aperture | F2.8 – F22 |
| Image Sensor Size | ?23mm(4/3″) |
| Focus Range | 0.5m to infinite |
| Optical Distortion | -4.2% |
| TV Distortion | -0.94% |
| Field of View | 107.4°x94.9°x80.1° (4/3″) |
| Relative Illumination | 38% (F2.8); 43% (F4.0) |
| CRA?Chief Ray Angle) | 13.6° |
| Spectral Range | 436nm~656nm |
| Spectral Transmission | T>85% |
| Camera Mount | C Mount |
| Filter Thread | M35.5xP0.5 |
| Focus Control | Manual |
| Iris Control | Manual |
| Product Dimensions | 72.1mmx?56.8mm |
| Net Weight | 317 g |
| Operating Temperature | -20°C to +50°C |
| Field of view | 107.4°x94.9°x80.1° (4/3") |
|---|---|
| Focus control | Manual |
| Cra (chief ray angle) | 13.6° |
| Focal length (mm) | 8.5 |
| Lens mount | C-mount |
| Sensor size | 4/3" |